Nadzór położniczy

Istotą nadzoru położniczego jest obecność położnej i pełna asysta zarówno przed, podczas jak i po porodzie. Osobisty nadzór położniczy obejmuje również przygotowanie do porodu, a położna jest obecna przez cały czas jego trwania, nie odstępując ani na chwilę pacjentki.

Tylko przygotowana profesjonalnie położna jest w stanie pomóc mamie z problemem karmienia piersią. Problem jest bardzo złożony i może być skomplikowany. Jedynie profesjonalna i doświadczona położna jest w stanie zaradzić problemowi.

Tradycyjnie w nadzorze położniczym wykorzystujemy KTG (kardiotokografia). Jest to złoty standard nadzoru położniczego. Badanie polega na jednoczesnym zapisie czynności serca płodu oraz aktywności skurczowej mięśnia macicy. Oceniamy w nim częstość serca płodu oraz otrzymujemy informację na temat prawidłowej regulacji układu krążenia przez ośrodkowy układ nerwowy. Oceniamy też czynność skurczową macicy i reakcję układu krążenia oraz pośrednio ośrodkowego układu nerwowego na ewentualne skurcze macicy.

Badanie USG w czasie ciąży jest jak widzimy niezastąpionym narzędziem pracy położnika i trudno sobie wyobrazić współcześnie nadzór nad ciążą bez jego zastosowania. Dotyczy to ciąży o przebiegu fizjologicznym, a zwłaszcza ciąży powikłanej nadciśnieniem, cukrzycą, chorobą hemolityczną płodu czy zaburzeniami wzrastania. Przy bardzo dużym, w porównaniu z innymi badaniami obrazowymi, poziomie bezpieczeństwa oraz relatywnie niskim koszcie badanie to weszło jako uznany standard na całym świecie. Jedynymi ograniczeniami jest jakość sprzętu (aparatu USG) i poziom wyszkolenia osoby wykonującej badanie. Współczesny aparat USG służący do nadzoru ciąży powinien mieć wysoką rozdzielczość obrazu 2D, pozwalającą na pomiar struktur o szerokości 0,1 mm (!), możliwość pomiarów i kalkulacji parametrów położniczych (oprogramowanie położnicze), możliwość archiwizacji danych oraz zapisu ich na nośniku ( płyta CD, DVD) i wykonania dokumentacji fotograficznej. Cennym uzupełnieniem poprawiającym jakość badania jest opcja kolorowego Dopplera, Dopplera mocy i Dopplera pulsacyjnego. Bardzo spektakularne i lubiane przez matki są zdjęcia w technice 3D („trójwymiarowe”) i badanie w tzw. 4D (trójwymiarowe w czasie rzeczywistym).

DORMED Centrum Zdrowia Rodziny
Adres: ul. Strumykowa 40 A
03-138 Warszawa

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 20:00

ZAPRASZAMY

Tel:

Tel:

Tel:

 

22 300 40 44

606 44 66 56

796 76 88 84

e-mail: czr@dormed.com.pl
Newsletter
© DORMED Centrum Zdrowia Rodziny 2004 – 2019 - All Rights Reserved